YSK kararını verdi: 4 ilçede seçimler yenilenecek

CHP’nin kazandığı ve AKP’nin kurulduğu günden beri ilk defa seçim kaybettiği Yerel Seçimler sonrası itiraz süreci devam ediyor. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) il ve ilçelerdeki itirazları değerlendirmek üzere toplandı. YSK itirazlara dair tek tek kararlarını vermeye başladı.

YSK’nın kararları şöyle:

-Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinde de CHP, seçimlerin yenilenmesi kararına itiraz etti. İtiraz, YSK tarafından reddedildi. Pınarbaşı’nda seçimler yeniden yapılacak.

-Kütahya’da İl Seçim Kurulu’nun verdiği geçersiz oyların yeniden sayılması kararına, seçimi kazanan CHP itiraz etmişti. Yüksek Seçim Kurulu itirazı reddetti. Oylar yeniden sayılacak.

-Nevşehir’in Ürgüp ilçesinde ise itiraz, iptal kararını getirdi. MHP seçim sonuçları için İl Seçim Kuruluna itirazda bulundu. Başvuruyu değerlendiren Kurul, seçimlerin yenilenmesine karar verdi. Yerel seçimin 2 Haziran’da tekrarlanacağı belirtildi.

-Kırklareli’nin Büyükkarıştıran beldesinde ise “Kısıtlı iki kişinin oy kullandığı” gerekçesiyle seçimin yenilenmesi için başvuru yapıldı. İl Seçim Kurulu, CHP’nin başvurusunu kabul ederek seçimin yenilenmesi yönünde karar aldı.

-Şanlıurfa’nın Siverek ve Hilvan ilçelerinde de seçimlerin tekrar edilmesi kararı verildi.

İTİRAZLAR 10 NİSAN’DA BİTECEK

YSK’ya başvuru süreci 10 Nisan saat 17.00’de sona erecek. 14 Nisan saat 17.00’ye kadar da olağanüstü itirazlar yapılabilecek. Kesin sonuçlar tüm itirazlar sonuca bağlandıktan sonra Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x